2024. június 30-án az Európai Gazdasági Térség (EGT) teljes területén hatályba lépett a MiCA kriptoeszközökre vonatkozó szabályozás. Magyarországon a MiCA szabályozásra vonatkozó rendelet megjelent a Magyar Közlönyben, ezért október 17.-től az MNB felügyeli az összes kriptóhoz kapcsolódó ajánlási tevékenységet.

    A MiCA (Markets in Crypto-Assets) rendelet az Európai Unió új kriptoeszköz-piacot szabályozó jogszabálya, amely egységes keretet biztosít a digitális eszközök kibocsátására és forgalmazására. Célja a piac stabilitásának növelése, a fogyasztók védelme, valamint a pénzügyi bűnözés elleni küzdelem. A rendelet meghatározza a kriptoeszközök kibocsátására és a szolgáltatók működésére vonatkozó követelményeket, ideértve az információs kötelezettségeket és a prudenciális előírásokat.

    A MiCA célja, hogy védelmet nyújtson a felhasználóknak, támogassa az innovációt és növelje az átláthatóságot, ugyanakkor jogosan kérdőjelezi meg a decentralizációra törekvő kriptovaluták egyik legfontosabb funkcióját, a szabadságot. Az EU tagállamok pénzügyi piacaikkal kapcsolatban meglehetősen szuverének lehetnek, ugyanakkor egyik országnak sincs kételye azzal kapcsolatban, hogy a szabályozások, melyek kiterjednek a kriptoeszköz-szolgáltatásokra és a decentralizált pénzügyek alappilléreire is (stabilcoinok, pooling, kölcsönzés, staking), az innovációt szolgálják.

    A MiCA egyik legnagyobb vesztese az USDT lesz, mert október elején a Coinbase bejelentette, hogy az USDT-t az európai felhasználók számára az év végéig delistázza, amit több nagyobb tőzsde hasonló intézkedése fog követni.

    A MiCA európai országokban történő elfogadása monumentális változást jelent a kriptoiparban. A piaci szereplők számára szigorú szabályokat vezet be az új rendelet. Az iparág különböző területeit szabályozza, beleértve a kriptotőzsdéket, az alapok letétkezelését és az ügyfélellenőrzési folyamatokat is.

    Miről olvashatunk a Magyar Közlönyben? Mi fog történni a magyar piacon?

    A MiCA rendelet bevezetése és a hazai törvénymódosítás új korszakot nyithat a magyar kriptopiac számára. Az egységes szabályozási környezet létrehozása növeli a piac stabilitását és átláthatóságát, ami elősegítheti a befektetők bizalmának erősödését. Emellett az MNB megnövekedett szerepe és feladatai révén Magyarország jobban be tud kapcsolódni az EU pénzügyi felügyeleti rendszerébe. Ez hozzájárulhat a hazai piacok nemzetközi versenyképességének növeléséhez is.

    • Az MNB új feladatai: Az MNB-nek az új uniós hatóságok által előírt felügyeleti és szabályozási feladatokat is el kell látnia, különös tekintettel a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelemre.
    • Jogszabályi pontosítások és harmonizáció: A módosítás több pénzügyi törvényt is érint, beleértve a banki és hitelintézeti szabályozást, valamint a Magyar Export-Import Bank és a Magyar Fejlesztési Bank működésére vonatkozó rendelkezéseket.

    Október 17.-től a Kormány 294/2024. (X. 9.) Korm. rendelete a kriptoeszköz-szolgáltató nevében kriptoeszközökre vonatkozó tanácsadást, illetve információt nyújtó természetes személy képzettségére és szakmai gyakorlatára vonatkozó követelményeket ír elő és az MNB felügyeli az összes kriptohoz kapcsolódó ajánlási tevékenységet. Ezt olvashatjuk:

    294/2024. (X. 9.) Korm. rendelet

    A Korm. rendelete leírja, hogy kriptoeszközökre vonatkozó tanácsadást, illetve információt az a természetes személy nyújthat, aki megfelelő képzettséggel és legalább 1 éves szakmai gyakorlattal rendelkezik.

    A rendeletnek köszönhetően a kriptoeszközök piacán is elszámoltathatóak, büntethetőek lesznek az MLM ügynökök, értékesítők, akik egy cég termékeit tovább ajánlják másoknak és abból jutalékuk keletkezik.

    Bízzunk benne, hogy a sok kripto-MLM átverésben részt vevő lelketlen ügynököt, akik 100-szoros, 1000-szeres árfolyamnyereséget és egyéb a valóságtól elrugaszkodott dolgot mondanak az embereknek, az MNB figyelő szemei elé kerülnek és megindul ellenük a vizsgálat.

    Források:

    Szólj hozzá Facebookal

    Pin It on Pinterest