Az MLM-ben működő kriptovaluta cégek szabályozási szempontból a szürke zónában vannak és a felépítésük alapján az összes értékpapír-ajánlatnak tűnik.
A SEC (Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet) mostani döntése egyértelművé teszi, hogy Amerikában komolyan vizsgálják a cégeket és szigorú elvek mentén elkezdték szabályozni őket. Ennek tudható be, hogy a legtöbb MLM-ben működő kirptovaluta cég próbálja messziről kerülni az amerikai piacot, mert ott a SEC hatáskörébe tartoznának.
Kevin Thompson MLM ügyvéd szerint a Kirpto + MLM kombinációja összeférhetetlen a hatályos törvények szerint. Így fogalmaz a témával kapcsolatban:
Azoknak az alapítóknak a többsége, akik megpróbáltak kriptográfiai koncepciókat bevezetni iparágunkban, minimum egy SEC idézést kaptak. (megjegy.: SEC = Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet) Egy jó részüket beperelt a SEC. És ami a legrosszabb, egy jó részük börtönben kötött ki (vagy meghalt/eltűnt). A SEC egyébként több mint 200 ügyet indított el a kriptográfiai koncepciók ellen (nem mind MLM-es). Érdemes megjegyezni azt a tényt, hogy a SEC továbbra is veretlen ezen a területen.
Az európai szabályozó hatóságok, beleértve a magyar felügyeletet is lassabban haladnak ezen a területen, de folyamatban van egy nagy törvénycsomag ami valószínűleg nemsokára elfogadásra kerül.
Jelenleg az EU-ban és Magyarországon működő kriptovaluta cégek a törvényesség határán mozognak, mert a hatályos jogszabályok szerint értékpapír kategóriának tűnik az ajánlatuk. Abban a pillanatban, amikor a hatóságok úgy döntenek, hogy eljárást indítanak a cégek ellen komoly problémák fognak felmerülni. A törvények szerint nem csak a cégek lesznek elszámoltathatóak abban az esetben ha bebizonyosodik, hogy értékpapírnak minősülnek az MLM cégek ajánlatai, hanem az ügynökök, hálózati tagok is büntetésre számíthatnak. Miért? Mert az értékesítőknek az EU és a magyarországi szabályozás szerint hatósági vizsgával kell rendelkezniük, ha tovább ajánlják a terméket és abból jutalékuk, jövedelmük, bevételük származik, úgyanúgy mint akár egy biztosítást értékesítő embernek!
A továbbiakban a Bitcoinbazis.hu cikke olvasható:
A Tőzsdefelügyelet álláspontja
A SEC számos kriptodevizát vizsgált meg az 1933-as értékpapírtörvényben meghatározott szabványok és a bírósági precedens alapján. Amerikában van precedens-alapú joggyakorlat, így kulcsfontosságú az ún. Howey-teszt (mely az “SEC vs. Howey és társai” perről kapta a nevét), mely három fő kritériumból állapítja meg, hogy valami értékpapírnak minősül-e. Azt vizsgálja, hogy egy tranzakció: 1) közös vállalkozásba történő befektetést tartalmaz-e, 2) a befektetők az elvárt nyereséget mások erőfeszítéseiből remélik-e, 3) az eredmény az egyéni befektetők erőfeszítéseitől függ-e.
Annak idején az eredeti ügyben hozott bírósági ítélet az érintett tranzakciókat értékpapír-szerződésnek minősítette. Ezt a döntést a SEC precedensértékűnek tekinti, és azóta is alkalmazza az értékpapírok meghatározására, különösen a kriptodevizák és az ICO-k esetében. A mostani vizsgálatban végül 37 kriptót minsőítettek értékpapírnak:
- XRP (XRP)
- Telegram Gram Token (TON)
- LBRY Credits (LBC)
- Decentraland (MANA)
- DASH (DASH)
- Power Ledger (POWR)
- OmiseGo (OMG)
- Algorand (ALGO)
- Naga (NGC)
- TokenCard (TKN)
- IHT Real Estate (IHT)
- Kik (KIN)
- Salt Lending (SALT)
- Beaxy Token (BXY)
- DragonChain (DRGN)
- Tron (TRX)
- BitTorrent (BTT)
- Terra USD (UST)
- Luna (LUNA)
- Mirror Protocol mAssets (Multiple Symbols)
- Mirror Protocol (MIR)
- Mango (MNGO)
- Ducat (DUCAT)
- Locke (LOCKE)
- EthereumMax (EMAX)
- Hydro (HYDRO)
- BitConnect (BCC)
- Meta 1 Coin (META1)
- Rally (RLY)
- DerivaDAO (DDX)
- XYO Network (XYO)
- Rari (RGT)
- Liechtenstein Cryptoasset Exchange (LCX)
- DFX Finance (DFX)
- Kromatica (KROM)
- FlexaCoin (AMP)
- Filecoin (FIL)
A legnagyobb visszhangot talán a Filecoin listára kerülése váltotta ki: ez a token nagyon népszerű az amerikai tőzsdéken, és éppen a Greyscale Investmentsszel közösen dolgoztak egy vagyonkezelői alap létrehozásán. A SEC váratlan döntésének köszönhetően ez a terv most kútba esett, bár a Grayscale keresi a jogi lehetőségeket a fellebbezésre: „A Grayscale nem hiszi, hogy a FIL token a szövetségi szabályozás értelmében értékpapírnak minősülne, és ennek a véleménynek a jogalapját mielőbb ismertetni kívánjuk a Tőzsdefelügyelettel.” – közölte a vállalat.
Milyen következményekkel jár az átminősítés a gyakorlatban?
A nem bejegyzett értékpapírok kibocsátása és forgalmazása komoly törvénysértésnek számít. Az értékpapírokat néhány kivételtől eltekintve a SEC-nél kell bejegyeztetni, mielőtt megkezdődne a nyilvános forgalmazás. Azzal, hogy a Tőzsdefelügyelet értékpapírokká minősítette ezeket az érméket, számos helyi kriptotőzsde is nehéz helyzetbe került, hiszen a tőzsdék sem adhatnának teret nem bejegyzett értékpapírok forgalmazásának. Ezek a tőzsdék most könnyen lehet, hogy ellenőrzésekkel és új szabályozásokkal néznek majd szembe.
A tőzsdék mellett a befektetők is új helyzet elé lettek állítva: a jogi státusz változása megváltoztathatja a projektek kilátásait, illetve az érmék mögött lévő tőzsdei likviditást, elvégre könnyen lehet, hogy bizonyos kriptotőzsdék egyszerűen leveszik majd kínálatukból az értékpapírnak minősített tokeneket, hogy elkerüljék a további jogi hercehurcát.
A kockázatok csökkentése
Már korábban is bevett gyakorlat volt az iparágban, hogy a kibocsátott érmékről jogi szakvéleményt kértek a kibocsátók, a befektetők, és a tőzsdék. Ez a független jogi szakvélemény mondta ki, hogy a kibocsátott token nem minősül értékpapírnak – ez bizonyítékként szolgált a felek jóhiszeműségére, és a legtöbb komoly tőzsdén eddig sem lehetett ilyen független jogi szakvélemény nélkül belistázni bármilyen kriptodevizát.
Brian Armstrong, a Coinbase ügyvezetője szerint a SEC ilyen kemény fellépése csak arra sarkallja az amerikaiakat, hogy offshore-ba vigyék web3 projektjeiket. Más kritikusok azzal érvelnek, hogy a SEC gyakorlata elfojthatja az innovációt az iparágban, és a magas jogi és szabályozási költségek miatt lehetetlenné válik a kisebb büdzséjű csapatok számára egy token kibocsátás lebonyolítása.
Felhasznált forrás: Bitcoinbazis.hu
Ki Kevin Thompson?
Kevin Thompson MLM ügyvéd, büszke férj, négygyermekes apa és a Thompson Burton PLLC alapító tagja. A közvetlen értékesítés 25 legbefolyásosabb embere közé sorolták és széleskörű tapasztalattal rendelkezik a vállalkozók biztonságos jogi alapon való cégindításában. A közelmúltban a Bloomberg TV-ben és számos nemzeti kiadványban jelentek meg gondolati az iparágról.
Ajánlott tartalom: